Game Post

Ігрові Новини: Події в Всесвіті Геймінгу

«Пропаганда в російському серіалі «Тайни слєдствія» та зневажливе ставлення до українців» – Кавун.Сity

Російські медійні продукти – телешоу, серіали, фільми, новини тощо – протягом тривалого періоду були звичними і для пересічних українців – не лише росіян. Зокрема детективні серіали російського виробництва транслювали і на українському телебаченні: «Менти» на каналі НТН, «Убойна сила» на каналі «Украина» та «Новому каналі», «Таємниці слідства» — знов НТН.

Всі три серіали були доволі популярними, зокрема в Україні, і всі три несли російські наративи:

  1. «Доблесть і честь» російських правоохоронців.

  2. Велич і краса Росії (хоча в перших серіях всіх серіалів Росія не така вже і красива, але згодом це змінюється).

  3. Неодмінне покарання для всіх злочинців і переважно порядні та віддані російські правоохоронці.

В «Убойной силе» можна спостерігати ще й глорифікацію російської війни в Чечні. Але є один серіал, показовий у просуванні російської пропаганди зневажливого ставлення до всіх національностей, окрім росіян, і звеличенні образу російських правоохоронців. При цьому в серіалі немає фото президентів Росії чи відвертого поклоніння комусь із політиків, а між тим, цей серіал вже понад 20 років регулярно тішить глядачів новими сезонами. Чим він нас зацікавив, який стосунок має до Херсонщини і як подібні серіали сприяють окупації, розповідаємо далі. А заразом поділимось наприкінці українським контентом, який варто споживати.

М’яка пропаганда в одному з найбільш популярних серіалів

Перша серія «Таємниць слідства» вийшла на екрани 1 вересня 2000 року. Серіал – ровесник епохи Владіміра Путіна. Також варто нагадати, що це був період неймовірної популярності російських детективних творів як в Росії, так і в Україні: саме наприкінці 1990-х та на початку 2000-х років книжкові ринки обох країн заповнили твори Донцової, Мариніної, Топільської, Акуніна та інших переважно російських письменників. Український книжковий ринок розвивався куди менш динамічно, тому книжки російських авторів мали неабиякий успіх і в Україні. А слідом за ними – і детективні серіали, які нерідко знімали саме за сюжетами книжок, а зрештою і транслювали на українських телеканалах. Позиціонування детективних серіалів як контенту, створеному за сценарієм письменників, котрі раніше були правоохоронцями (Мариніна, Топільська тощо), додавав певної ваги такому контенту: він сприймався як максимально правдивий і наближений до реалій. Це було частиною російської пропаганди – м’якої, без портретів президентів, відвертого вихваляння влади тощо.

«Таємниці слідства» мають доволі високий рейтинг IMDB (це онлайн-база даних інформації, пов’язаної з фільмами, телесеріалами, подкастами, домашнім відео, відеоіграми та потоковим вмістом в Інтернеті — найбільша подібна база, яка також за відгуками формує рейтинги фільмів) — 6,3 з 10. В грудні 2022 року вийшов 22-й сезон серіалу.

А тепер давайте перейдемо безпосередньо до самого серіалу. Що з ним не так? Власне, вже у перших серіях ви помітите згадку, наприклад, про хлопця-вбивцю з Маріуполя. Просто в розмові, але ж з Маріуполя. У Петербурзі. Але це лише початок.

Кадр з серії, де Швецова розповідає про хлопця-вбивцю з Маріуполя, який вбив бабусю, котра «не дала на пляшку»

Ми виділили декілька ознак, які характеризують серіал як дуже вдалу пропаганду зневажливого ставлення росіян до інших націй, зокрема до українців, та культу російської величі. Ось вони:

1. В серіалі майже в усіх 22-х сезонах прізвища основних героїв — переважно «исконно русские»: Швецова, Винокуров, Панов, Корабльов, Курочкин тощо. Хіба що Петро Буєвич – єдиний, чиє прізвище можна вважати або українським, або білоруським. Лише у 17-му сезоні з’явиться Степан Квашня, а у 20-му навіть буде Ельдар Калімулін – скоріш за все, татарин. Але ненадовго — лише на один сезон. Втім, є два герої з українськими прізвищами, які з’являються в кількох серіях, але їх важко назвати позитивними героями. Адвокат Степаненко – хамовитий, різкий, не приховує свого зневажливого ставлення і будь що готовий робити за гроші. Стоматолог Олександр Стеценко – чоловік, через якого Марія Швецова остаточно вирішила розлучитись із першими чоловіком (про це прямо каже в серіалі героїня).

Адвокат Степаненко зустрічається з клієнтом, який зрештою виявиться негативним персонажемАдвокат Степаненко зустрічається з клієнтом, який зрештою виявиться негативним персонажем

2. У серіалі вбивці та загалом негативні герої є як росіянами, так і представниками інших націй. Але, наприклад, українці — виключно негативні. Ми вже згадали про хлопця з Маріуполя. У восьмому сезоні можна почути про декого на ім’я Тарас Бульба – так-так, і таке є. Дотичний до афери, але він «по маме незалежній украинец», тому проживає в Криму. У 15-му сезоні навіть є херсонка – Оксана Ковун, яка приїхала підкорювати Петербург і вийшла заміж за багатія, чим зруйнувала його родину. Про це розповідає героїня, колишня дружина цього чоловіка. В одній із серій Марія Швецова обговорює з керівником, що фігурант справи продав нерухомість у Петербурзі та переїхав до України. Керівник – Віктор Ковін – зазначає, що петербурзька квартира – це дійсно шалені гроші в Україні. Загалом українців не так багато в серіалі, але вони там виключно в негативному або зневажливому форматі.

3. В кількох серіях є герої-заробітчани, які приїхали до Санкт-Петербурга з Таджикистану та Узбекистану. Є також і «кавказці», як люблять росіяни узагальнювати представників Вірменії, Таджикістану, Дагестану, Чечні. Такі герої позиціонуються в серіалі виключно як заробітчани, які приїхали виконувати найменш кваліфіковані роботи. Також є кілька дотичних до криміналу.

4. Приблизно з 13-го сезону серіал стає більш яскравим, а Санкт-Петербург непомітно перетворюється з сірого незатишного міста, як у романах Достоєвського, на величне і доволі привабливе. Серіал явно стає більш дорогим, операторська робота – якісніша, а герої стають більш заможними. Відтак, від «бідних» у перших сезонах міліціянтів (тоді ще була міліція) не лишається і сліду: вони вже не скаржаться на малу зарплату, можуть дозволити собі власне авто замість громадського транспорту тощо. Тобто протягом щонайменше дев’яти сезонів прокуратура та поліція висвітлюються глядачам як структури з максимально професійними та чесними людьми, робота яких щиро винагороджується і де в будь-якому випадку панує верховенство права. Те, що ми бачимо на прикладі окупації росіянами України, «судами» над полоненими та іншими діями російських правоохоронців на своїй же землі, значно відрізняються від цієї пропаганди.

5. Серіал повністю збудований на тому, що зрештою добро переможе зло – і в цьому точно допоможуть правоохоронці. Не завжди вони в серіалі у найкращому світлі – є і негативні герої-правоохоронці. Наприклад, Борис Шипов (прокурор у 17 – 19 сезонах) майже три сезони будував кримінальні схеми, які включали навіть вбивство, але зрештою був покараний. У перших сезонах всі правоохоронці, які дозволяли собі нечесні методи роботи, також зрештою отримали покарання. А Ніколай Філонов, який досяг вершин в роботі завдяки родинним зв’язкам та підлабузництву, зрештою все одно лишається не на тій посаді, до якої прагнув.

Прокурора Бориса Шипова арештовують за вбивствоПрокурора Бориса Шипова арештовують за вбивство

Чому така пропаганда небезпечна, зокрема для херсонців

Серіал «Таємниці слідства» протягом кількох років транслювали як в Росії, так і в Україні. На початку 2000-х, коли вийшов серіал, Україна не могла похизуватись подібним контентом, відтак, української альтернативи подібним серіалам просто не було. Американські, британські та інші серіали були дещо інакшими – більш того, з іншим стилем життя, який значно відрізнявся від російського, тоді як останній позиціонувався «ближчим» до українського.

Відтак, м’яке просування зневажливого ставлення до представників України та інших країн, окрім Росії, легко осідало в підсвідомості та могло призводити до комплексу меншовартості – його росіяни також полюбляли культивувати – та до захоплення усім російським.

Так, «Таємниці слідства» – це все ж таки продукт, в першу чергу, для росіян. Але не варто забувати, що він виходив і на українському телебаченні протягом кількох років. На початку січня 2023 року YouTube видалив усі серії цього серіалу, які до цього моменту (!) можна було дивитись безкоштовно. Скоріш за все, причиною видалення стало порушення авторських прав – серії завантажували пересічні користувачі, а не компанія, яка володіє правами на трансляцію. У коментарях до цих серій було чимало українців, які пригадували «старі-добрі серії улюбленого серіалу».

Херсон росіяни почали окуповувати 24 лютого 2022 року, а оточили місто 1 березня. Перше, що вони почали робити, окрім збройного вторгнення, – це відключати місцеве мовлення на ТБ та радіо, просувати власні канали комунікації, знищувати українську символіку та встановлювати російську. При цьому, мешканці Росії такі окупаційні дії всіляко підтримували. Виховані на російській пропаганді, зокрема зневажливого ставлення до українців, вони не були проти таких заходів.

Протягом тривалого часу подібні продукти українською мовою в Україні не створювались зокрема через засилля вже готових російськомовних та через тотальну підтримку російськомовного контенту та рівні держави Україна. Серіали в Україні знімали доволі активно, але вони просували російські наративи. Переважна більшість телесеріалів та міні-серіалів, що знімалися в Україні до 2017 року, не були українськими, оскільки у більшості з них всі діалоги були повністю російськомовні. Зокрема великим поштовхом до виробництва російськомовних телесеріалів в Україні можна вважати антиукраїнський мовний закон Колєсніченка-Ківалова, ухвалений у 2012 році. Як зазначав у 2012 році депутат Верховної Ради України Володимир Зубанов, в Україні спостерігається «засилля російськомовних телепрограм, фільмів і серіалів, […] українського продукту практично немає, наше інформаційне поле повністю знаходиться під іноземним впливом».

Відтак, просування подібних «Таємницям слідства» серіалів небезпечне для українців: в легкій формі, без явної пропаганди, в них закарбовується велич російського та зневага до всього іншого. Саме на цьому будувалась риторика херсонських колаборантів у 2022-му та риторика росіян в цілому в цей період.

До речі, у росіян була спроба зняти щось подібне «Таємниці слідства», але з московськими прокурорами. Вийшло не так вдало: «Метод Фрейда», де сценарій, скоріше за все, писали «під Охлобистіна», вийшов далеко не таким душевним, як петербурзький серіал.

Альтернатива російським детективним серіалам

Наразі кіновиробництво в Україні переживає хоч і нелегкі часи, але все ж таки піднесені у порівнянні з початком 2000-х. Тому українські серіали є, хоч поки і небагато. Ми навіть зібрали кілька детективних, зокрема з 90-х років:

  • Мінісеріал з 7-ми серій «Злочин з багатьма невідомими» (1993)

  • 10-серійник про роботу провінційного суду «Посмішка звіра» (1998)

  • Перший україномовний детективний серіал «Богун. Адвокатські розслідування» (2008 – 2010)

  • Хочете мелодрами з детективом? Тримайте «Виходьте без дзвінка» (2018)

  • Молодіжний серіал «Новенька» хоч і важко назвати детективним, але певні елементи детективу точно є (2019)

  • «Загадка для Анни» (2019) – беззаперечно чудова альтернатива російським серіалам про відважних жінок-слідчих

  • Романтично і з розслідуваннями – серіал «Пошта» (2019)

  • «Паніка Вова» – тримайте серіал і про приватного детектива. Серіал триває з 2019 року донині.

  • «Дільничний з ДВРЗ» точно припаде до душі любителям серіалів про роботу пересічних правоохоронців (з 2020 року)

  • «Відважні» (2020) – це вже для любителів важких тем, але детектив дуже якісний і дійсно здіймає важливі для суспільства теми.

  • «Слід» (з 2020 року) – це українська адаптація ізраїльського серіалу про діяльність вигаданого українського поліцейського спецагенства ОСА («Особлива слідча агенція»), що займається виключно особливо складними злочинами

Як бачите, альтернативи є – і з кожним роком їх стає дедалі більше. Також радимо читати українські детективні романи та повісті: в Україні є, з чого обрати. Це можуть бути і романи визнаного майстра українського детективу Андрія Кокотюхи, і іронічні детективи Наталки Доляк, твори Наталки Сняданко, Юрія Винничука, Віктора Янкевича та багатьох інших українських письменників.

Пишіть у коментарях, які українські детективні фільми, серіали та літературні твори додати – зробимо кілька цікавих добірок.

Тримаймося разом!

  • Підпишись на наш Telegram-канал: там — оперативні херсонські новини та інсайди
  • Наш проєкт, присвячений новинам українського Криму: Кримська бавовна
  • Наш Instagram: фото, колажі, короткі цікаві тексти
  • Наш Youtube: подкасти, цікаві відео з Херсона та про Херсон
  • Підтримати нас можна на PayPal [email protected]

Все буде Україна!

Джерело: kavun.city