Game Post

Ігрові Новини: Події в Всесвіті Геймінгу

Про Оскар-2023, українське кіно та “Похорони Путіна”: інтерв’ю з Анною Мачух

У розмові для “Інтерв’ю24” Анна Мачух розповіла про кіно під час війни та після перемоги, яким має бути промо українського фільму, щоб на нього прийшло якнайбільше глядачів, а також про найкасовіші українські фільми та комедію-караоке з Арестовичем “Похорони Путіна”. Про все це та інше – дізнавайтеся далі.

Читайте наш ексклюзив Про фільм “Мирний-21”, Пашу Лі, рік війни та перемогу України: інтерв’ю з Ахтемом Сеітаблаєвим

Умови для створення українського кіно в Україні зараз не найкращі, але цікавість до нього зростає. Фільми отримують перемоги на найкращих фестивалях світу, стають претендентами, навіть номінантами на Оскар-2023 (“Будинок зі скалок”). Водночас через війну з Росією чимало режисерів та акторів на фронті, а деякі з дітьми за кордоном. Як би ви схарактеризували сучасне українське кіно під час війни?

Сучасне українське кіно я б окреслила як кризове в пошуках можливостей для життя. І воно, як бачимо, їх знаходить. Зараз, як і 2014 року, знову відбувається підйом документалістики, кінематографісти фільмують і фіксують сьогодення. Згодом почнуть з’являтися у кількісному показнику художні фільми, які рефлексуватимуть на події, які ми проживаємо зараз. Тобто велике потрясіння вірогідно призведе до появи ще більшої кількості талановитих митців, чиї роботи матимуть вагомий вплив на культуру України загалом.

Цьогоріч стрічка “Клондайк” Марини Ер Горбач про події російсько-української війни на Донбасі та збиття літака рейсу MH17 мала усі шанси позмагатися за Оскар. Чому фільм не відібрали до шорт-листа? Чого не вистачило?

Потрапляння тієї чи іншої стрічки у перелік номінантів на премію Оскар – це не випадковість, а довга і кропітка робота великої команди людей. Цей шлях складається з масштабної промокампанії фільму та дистрибуції стрічки у США. Та, на мою думку, американські кіноакадеміки поки що не готові до такого кіно.

“Клондайк” – фільм для аудиторії, що думає, рефлексує та такої, що перебуває більш-менш в контексті. До того ж стрічка має яскраво виражений політичний підтекст, який не до смаку антиукраїнським лобістам, яких вистачає в Американській кіноакадемії.

Росія роками вкладала купу ресурсів та сил в антиукраїнську пропаганду і просувала відповідні наративи на різних рівнях культурних та кіноінституцій. І нам ще довго доведеться працювати над тим, аби це змінити. Втім, впевнена, наша номінація на премію Оскар, як і сама нагорода, ще попереду, але це обов’язково станеться.

“Клондайк”: дивіться трейлер фільму онлайн

Чи бачили ви стрічку “Будинок зі скалок”, яка цьогоріч є номінантом у категорії “Найкращий документальний фільм”, – які у неї шанси отримати Оскар?

Українські глядачі вже мали можливість подивитися фільм у позаконкурсній програмі Kharkiv MeetDocs 2022 і переконатися, що це потужне документальне кіно на актуальну тему. Потрапляння стрічки до переліку номінантів – це вже неабиякий успіх, але для того, щоб фільм мав високі шанси на перемогу, має добре спрацювати промокампанія у США. Таким чином, впізнаваність та обізнаність про фільм сприятимуть його шансам на здобуття статуетки. Втім, варто розуміти, що ці шанси залежать від сукупності факторів, зокрема й від рівня конкурентів, але сподівання на перемогу дуже великі.

Сенцов напише сценарій до фільму про “Азовсталь”, який отримав грант від Netflix

Які шляхи розвитку для українських митців ви бачите зараз, зважаючи на воєнний стан?

Ми маємо консолідувати зусилля всіх представників кіногалузі України, аби забезпечити сталий розвиток кінематографа.

Наразі один зі шляхів підтримки життя нашого кіно – це копродукційні домовленості, спільне з країнами Європи виробництво контенту, яке допоможе не лише українському кіно вижити, а й підвищити його якість шляхом обміну професійним досвідом між фахівцями галузі.

Анна Мачух / Фото з фейсбуку виконавчої директорки Української Кіноакадемії

Ви говорили про те, що українське кіно стає різножанровим. Можете назвати, які жанри українського кіно зараз розвиваються найбільше, навіть під час війни?

Звісно, зараз найбільш поширеними є документальні фільми, які фіксують нашу реальність тут і зараз, документують події, які увійдуть в історію. З усім тим вже розробляється і починають зніматися воєнні драматичні стрічки. Власне, подібну ситуацію ми спостерігали й після 2014 року, коли відбувся сплеск документального кіно, а за ним ігрового на воєнну тему (“Кіборги”, “Черкаси” тощо). Паралельно з цим в України активно розвивається комедійний жанр, як у масовому кіно, так і в авторському, фестивальному сегменті, наприклад очікуваний фільм Антоніо Лукіча “Люксембург, Люксембург”, та жанр кримінальної драми, як от тогорічний “Носоріг” Олега Сенцова чи “Памфір” Дмитра Сухолиткого-Собчука, який вийде в прокат наприкінці березня.

У 2023 році на нас чекає справді чимало важливих проєктів. Деякі з них вже вийшли, як от “Мирний-21” чи “Мавка. Лісова пісня”. Яким, на вашу думку, має бути промо українського кіно, щоб якнайбільше глядачів прийшло в кінотеатр?

Наразі ми спостерігаємо підвищення попиту на українське кіно, що не дивно. Українці активно зацікавились своєю культурою, почали глибше її пізнавати, вивчати та цікавитись. Дуже цікавий приклад промо бачимо у фільму “Памфір”. Команда використала зацікавленість українців своєю історією та культурою та створила виставку костюмів з фільму, яка проходила в Українському Домі. Таким чином, підігріваючи інтерес та очікування фільму у прокаті. Це приклад певного ситуативного промо, який обов’язково спрацює і ми побачимо повні зали на сеансах в кінотеатрах.

Поширюємо українське: 10 хороших фільмів та серіалів, які варті вашої уваги

Українське кіно після перемоги

Що чекає на українське кіно після нашої перемоги?

На мою думку, на нас чекає певна “нова хвиля”. Це традиційна історія в кінематографі, яку ми вже бачили у Німеччині, Італії, Франції чи Індії. Тож я певна, після нашої перемоги українське кіно не просто продовжить свій шлях розвитку, а буде щедрим на нові імена кінематографістів та нові твори, які будуть вписані у світову історію кіно.

Анна Мачух / Фото з фейсбуку виконавчої директорки Української Кіноакадемії

Джерело: kino.24tv.ua